SHIRODHARA

Magická, tajemná a velmi starobylá je tradiční ájúrvédská procedura Shirodhara. Takzvaná masáž třetího oka se provádí za pomocí nahřátého oleje, případně jiné tekutiny, která pomalu stéká tenkým pramínkem do oblasti "třetího oka". To se nachází zhruba uprostřed čela mezi obočím.

Název Shirodhara pochází ze sanskrtu a jde o složeninu dvou slov - shiro = hlava a dhara = proud. Celé proceduře by měla předcházet buď celotělová olejová masáž, a nebo speciální indická masáž hlavy. Po proceduře je doporučený dlouhý odpočinek. Podle ajurvédského učení probouzí Shirodhara v těle oheň, a proto je potřeba nechat všechny pocity, které v mysli masáž probudí, doznít.

Shirodhara má velmi intenzivní zklidňující a očistné účinky. Díky masáži třetího oka se okamžitě zkoncentrujete a prožijete příjemný pocit bytí "tady a teď". Při níž dochází k hlubokému uvolnění nervového systému.

Shirodhara se považuje za omlazovací a pročišťovací proceduru a má velký význam jako prevence proti různým nemocem. Shirodhara posilňuje organizmus, omlazuje, zpomaluje stárnutí. Pomáhá při léčbě krku, očí, uší, nosu, podporuje krevní oběh, zlepšuje paměť, vyživuje vlasy a vlasovou pokožku, zpomaluje šedivění, podporuje růst vlasů, omlazuje pokožku. Je jednou z nejúčinnějších metod při odstraňovaní stresu a napětí, léčí migrény, bolesti hlavy a krční páteř, pomáhá při nervových poruchách, eliminuje stavy úzkosti a strachu, napomáhá při nespavosti. Snižuje vysoký krevní tlak, působí na astma, pozitivně ovlivňuje cukrovku, snižuje cholesterol. Teplý olej také pomáhá vyhladit první vrásky a díky omlazujícím účinkům procedury budete doslova zářit.